يك پيام و چند نكته تاریخ : پنجشنبه، 16 شهريور ماه ، 1391
موضوع :


یک پیام و چند نکته

(در حاشیۀ اجلاس غیر متعهد ها )

 

شانزدهمین اجلاس غیر متعهد ها با تمام متن و حواشی اش در تهران برگزار شد. اگر چه به نظر می رسد تبعات برخی حاشیه های آن همچنان به انجام نرسیده است . از این میان اما می خواهم به حاشیه ای مبارک و مغتنم اشاره کنم که البته تنها در حدّ یک خبر در رسانه ها پخش شد . در صورتیکه گمان می کنم ظرفیت توجه بیشتری را دارا بود. خبر مورد اشاره ام پیام مختصر و مفید آیة الله العظمی صافی گلپایگانی خطاب به سران این جنبش است که افادات بسیاری بر آن مترتب است . ...

========================================== 

یک پیام و چند نکته

(در حاشیۀ اجلاس غیر متعهد ها )

شانزدهمین اجلاس غیر متعهد ها با تمام متن و حواشی اش در تهران برگزار شد. اگر چه به نظر می رسد تبعات برخی حاشیه های آن همچنان به انجام نرسیده است . از این میان اما می خواهم به حاشیه ای مبارک و مغتنم اشاره کنم که البته تنها در حدّ یک خبر در رسانه ها پخش شد . در صورتیکه گمان می کنم ظرفیت توجه بیشتری را دارا بود. خبر مورد اشاره ام پیام مختصر و مفید آیة الله العظمی صافی گلپایگانی خطاب به سران این جنبش است که افادات بسیاری بر آن مترتب است . قبل از هر توضیح شما را به خواندن این پیام چند سطری دعوت می کنم :

بسم الله الرحمن الرحيم

قال الله تعالي: تَعَالَوْاْ إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاء بَيْنَنَا وَبَيْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ وَلاَ نُشْرِكَ بِهِ شَيْئًا وَلاَ يَتَّخِذَ بَعْضُنَا بَعْضًا أَرْبَابًا مِّن دُونِ اللّهِ

اجلاس غيرمتعهد‌ها اجتماع بزرگي است كه امسال جمهوري اسلامي ايران ميزبان آن مي‌باشد و انتظار همه‌ي ملت‌ها اين است كه سران و نمايندگان آنها در چنين برنامه‌ي باشكوهي، از اين فرصت بزرگ براي حل مشكلات بسياري كه در اين زمان براي بشريت و مخصوصاً براي جوامع ضعيف پيش آمده است استفاده نمايند و تصميماتي اتخاذ نمايند كه از انحصار قدرت كه در اختيار اغنياء و زورمندان است،‌ كاسته شود و همه‌ي ملل و اُمم، همسان و يكسان، از همه‌ي حقوق واقعي انساني نظير عدالت، امنيت،‌ رفاه و آسايش بهره‌مند گردند.

سران و نمايندگان دول اسلامي نيز مي‌بايست با توجه به اين اصولي كه در اسلام براي احترام به حقوق انسان‌ها تثبيت شده است، مواضع بلندِ خير و صلاح و صلح جهاني كه توصيه‌هاي مؤكد قرآن كريم مي‌باشد، به گوش همه‌ برسانند و در بين خودشان مشكلاتي را كه امروز در دنياي اسلام به واسطه‌ي اغراض و جهالت‌ها به وجود آمده و وطن بزرگ اسلامي يك و نيم ميلياردي را به تشتّت و تفرقه و رو در رويي با يكديگر مبتلا ساخته است، در نظر گرفته و آنها را برطرف نمايند و موضوعاتي مثل تروريسم، فرقه گرايي تكفيري و عمليات انتحاري را محكوم نمايند و تعهد خود را به حفظ كيان اسلام و تبعيت از فرامين عالي قرآني، تجديد و تحكيم نمايند.

چند نکته قابل توجه در این پیام :

1/ سیاق و عبارات به کار رفته در این پیام ، سیاق تفاهم است. چنانکه ابتدای آن با آیۀ شریفه و طلایی دعوت به گفتگو و تفاهم شروع می شود . در شرایطی که متاسفانه صدای بلند – نه صدای غالب – برخی افراطیون که با نام دین شنیده می شود ، صدای تمایز طلبی های ستیزه جویانه است ؛اینکه از جانب این مرجع محترم چنین احساس می شود که می بایست از فرصت این اجلاس برای ایجاد تفاهم استفاده کرد و تلاشی در این جهت انجام داد ، فی حدّ ذاته بسیار مبارک و تحسین بر انگیز است.

2/ توجه و تاکید بر حقوق انسانی برای "همه ملل و امم " ، آنهم بطور " همسان و یکسان " ، در واقع از لوازم زبان تفاهمی در مباحث حقوق بشری در جهان امروز است . این تاکید صریح و شفاف آنهم با تصریح بر حقوقی چون "عدالت، امنیت ، رفاه و آسایش " برای همگان ( بدون در نظر گرفتن تقسیمات ثانوی دیگری که معطوف به تفاوتهای دینی ، مذهبی ، نژادی و قومی است) در حقوق بین الملل مفهوم ، مقبول و مشهور است و طرح این مطالب بویژه از جانب مشروع ترین پایگاه دینی ، یعنی مرجعیت سنتی شیعه بسیار قابل توجه و خجسته است.

 

3/ توجه دادن سران کشورهای غیر متعهد ( که از همه ادیان و اقوام درآن حضور دارند ) و توجه دادن تمام شنوندگان این پیام به اینکه از مهم ترین پیام های اسلام و قرآن کریم ، "خیر ، صلاح و صلح جهانی" است ، کلمه طیبه و سخن سنجیده و سزایی است که امروزه بیان آن از سوی مرجعیت شیعی، قطعاً می تواند آثار مبارکی در معرفی چهره حقیقی اسلام در پی داشته و مخاطبان فراوانی را در جهان بیابد . متاسفانه در طول این سالیان ، به خاطر سکوت ها و غفلت های بسیار ، چه غبارها که بر چهرۀ زیبای اسلام فرو ننشانده و بازار چه سوء استفاده هایی از اسلام را برای برخی شیطنت ها پر رونق نکرده است .

 

4/ آنچه که در عبارات کلام و پیام جناب آیة الله صافی در خصوص حقوق بشر ، تلاش برای بهره مندی یکسان تمام انسانها از عدالت ، امنیت ، رفاه و آسایش و نیز نفی خشونت در هرشکل آن ذکر شده و پیام اصلی اسلام و قرآن را در برقراری " صلح جهانی " دانسته شده است ؛ نه تنها اتخاذ زبانی مشترک در محیط جهانی است ، بلکه نشا ن می دهد که اسلام ضمن تاکید بر میثاقها و منشورهای حقوقی بین المللی می تواند و این ظرفیت را دارد که افقهای روشن تری را برای جامعۀ انسانی و تصمیم سازان مصلح آن در رفع مشکلات بگشاید .

 

5/ محکومیت صریح و مطلق پدیده هایی که محصول افراط اندیشی است ، همچون " تروریسم ، فرقه گرایی تکفیری و عملیات انتحاری " علاوه بر مخاطب جهانی ، پیام روشنی را برای همه مذاهب اسلامی دارد و این پیام چیزی نیست جز پیام وحدت ، برادری و احترام به عقاید یکدیگر .

 

6/ سوگمندانه باید گفت که سالهاست صدای افراطیون ، عالمان غیر آشنای به زمان و جاهلان متنسّک (به تعبیر معصوم ع ) آنچنان بلند و گوش خراش بوده است که صوت جمیل عقلانیت اسلام را در محاق ضعف قرار داده و با طرح درجه گذاری های جعلی برای انسانها دربرخورداری از حقوق اولیۀ انسانی شان و قرار دادن استانداردهای دوگانه برای تجویز خشونت و خونریزی ، به جنگ اسلام راستین و ستیزۀ با قرآن کریم رفته و بر خداوندی که تمام انسانها را –بی هیچ استثناء – کرامت بخشیده (ولقد کرّمنا بني آدم ) ، افتراء بسته و با این افتراء علی الله ، بزرگترین مظالم را بر حضرت حق ، از موضع دین و دیانت روا داشته اند : ( ومن أظلم ممّن افتری علی الله کذباً)

اقتضای عدالت ، امنیت و کرامت همگانی هرگز نمیتواند این باشد که با آنان که با ما نیستند ، به جرم همین با ما نبودن ، دروغ و حیله به کار بسته و دغل کنیم و حرمت شکنی شان را نه مباح که واجب بشمریم !

لبّ ایمان و اسلام آنست که دغل و نیرنگ وغـَـدَر ،قبح و شناعت ذاتی دارد .

 چنانکه سرور و امیر مومنان (ع) فرمود : ولولا کراهیةا لغدر لکنت أدهی الناس.

بی شک اعلان و ابلاغ این آموزه های انسانی و زیبا خصوصاً از سوی مشروع ترین پایگاه سنتی دینی یعنی مرجعیت ، و در مراحل بعد باورمندی و عمل به آنها در جامعه و نیز در صحنۀ تعاملات جهانی ، راهگشایی بی بدیل برای خروج از بحرانهای موجود بوده و سخن تازه ای است که می تواند گوش های جدیدی را مخاطب خود قرار دهد .

 

م. ن. تقوی / شهریور 1391


منبع این مقاله : پایگاه اطلاع رسانی دكتر سيد محمد ناصر تقوي
www.dr-taghavi.org

آدرس این مطلب :
www.dr-taghavi.org/modules.php?name=News&file=article&sid=64