ناگفته ای از رفتار داماد امام در برخورد با تعريب! دانشمندان ایرانی تاریخ : دوشنبه، 10 مرداد ماه ، 1390
موضوع :


  یادی از مرحوم دكتر بروجردی: ناگفته ای از رفتار داماد امام در برخورد با عرب كردن دانشمندان ایرانی

نمی دانم چه حالی می شوید وقتی چنین مواردی را می بینید وقتی در بزرگترین فرودگاههای اروپا كه اتفاقاً تعداد مهاجرین و مسافرین ایرانی آنجا رقم بسیار بالایی است، وارد می شوید و می بینید كه به 20 زبان دنیا «خوش آمدید» را نوشته اند ولی زبان فارسی در این 20 زبان هیچ جایی ندارد!..وقتی پوستر رنگی و مصوّر بزرگ فلاسفه جهان را دیدم كه در میان مهم ترین فلاسفه جهان عنوانی با نام «فلاسفه عرب» آمده بود و عكس و نام فیلسوفانی مانند ابن سینا و فارابی را در ذیل آن عنوان جای داده بودند!

دکتر سید محمد ناصر تقوی

یادی از مرحوم دكتر بروجردی: ناگفته ای از رفتار داماد امام در برخورد با عرب كردن دانشمندان ایرانی

نمی دانم چه حالی می شوید وقتی چنین مواردی را می بینید وقتی در بزرگترین فرودگاههای اروپا كه اتفاقاً تعداد مهاجرین و مسافرین ایرانی آنجا رقم بسیار بالایی است، وارد می شوید و می بینید كه به 20 زبان دنیا «خوش آمدید» را نوشته اند ولی زبان فارسی در این 20 زبان هیچ جایی ندارد!..وقتی پوستر رنگی و مصوّر بزرگ فلاسفه جهان را دیدم كه در میان مهم ترین فلاسفه جهان عنوانی با نام «فلاسفه عرب» آمده بود و عكس و نام فیلسوفانی مانند ابن سینا و فارابی را در ذیل آن عنوان جای داده بودند!

        دكترسیدمحمدناصر تقوی: روز یكشنبه پس از باز گشت از جماران و تشییع پیكر مرحوم دكتر محمود بروجردی نوشتاری از آن مرحوم را به یاد آوردم كه مربوط به بیش از دو دهه  پیش(آذر1368) می شد. زمانی كه ایشان ریاست موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی – كه هم اكنون پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نام دارد- را برعهده داشت و نسبت به یك ظلم فاحش به اندیشه و فرهنگ ایران در عرصه بین الملل واكنش نشان داد. ماجرا از این قرار بود كه از موسسه مطالعات برای شركت در سمیناری با نام «فلاسفه عرب» كه در پاریس برگزارمی گردید، دعوت به عمل آمد. معلوم است كه عنوان فلاسفه عرب بی هیچ توضیحی، دروغی بزرگ را در بر داشت. زیرا بر آشنایان به تاریخ فلسفه پوشیده نیست كه فیلسوف به معنای دقیق آن، در میان اعراب، به تعدادی نیست كه بتوان صیغه جمع «فلاسفه» را بدان اطلاق كرد. 

لجرم برای ساختن این واژه كه از قضا در میان جهان عرب رواج و شهرت فراوان دارد، نیازمند عربی سازی و تعریب! بسیاری از فیلسوفان غیر غرب خصوصاً فیلسوفان ایرانی همچون ابوعلی سینا، فارابی، غزالی، خواجه نصیر و .... می باشند. و اینجاست كه آن ظلم بزرگ فرهنگی در حق ایران و ایرانی رخ می دهد. توهّـم برتری نژادی كه از رسوبات فرهنگ جاهلی است و برخی امروز نیزهمچنان حامل آن هستند و به دلیل فقر علمی وفرهنگی و ارضای این حسّ برتری، آنان را ناچار از دست اندازی به میراث علمی و فرهنگی دیگران می سازد.

ظلم بالاتر و نابخشودنی  این است كه فكر و فرهنگ اسلامی كه سهم عمده آن را ملتهای مسلمان غیر عرب، خصوصاً ایرانیان پرداخته اند، را با فكر و فرهنگ عربی یكسان می دانند. چرا؟! چون زبان اسلام و قرآن، و بنابراین زبان رسمی مسلمانان عربی است!

مرحوم دكتر بروجردی كه عمیقاً از این ظلم به درد آمده است، به جای آنكه مانند بسیاری دیگر، با تغافل، این ظلم را نادیده بگیرد و مسوولیت روشنگری را از سر خود باز نماید و یا اینكه افراط گرایانه، راه نفی و سلب را در پیش گیرد و صحنه گفتگو وتعامل را ترك نماید، در اقدامی خردمندانه و حكیمانه ترجیح داد با شركت فعّال در آن سمینار و اعزام نمایندگانی فاضل از سوی ایران به این سمینار، از فرصت روشنگری و دفاع از هویت و میراث فرهنگی ایران اسلامی كمال استفاده را بكند و علاوه بر آن، خود نیز طیّ نامه ای به رییس سمینار، با ادبیاتی متین و منطقی، كه سرشار از تعلّق و اهمیت به هویّت ایرانی - اسلامی است پرده از این تقلّـب و دروغ بزرگ تاریخی بردارد.

مرحوم دكتر بروجردی خود در توضیحی كه بر مقدمه این نامه نوشته چنین گفته است: «موسسه مطالعات و تحقیقات فرهنگی، با اعزام دو تن از استادان برجسته ایرانی  به سمیناری كه در پاریس تحت عنوان سمینار فلاسفه عرب تشكیل شد، شرایط لازم دفاع از حقوق علمی و ملی فرزانگان مسلمان ایرانی را فراهم آورده. در ضمن طی نامه ای خطاب به رییس مركز ملی تحقیقات علمی فرانسه كه برگزار كننده سمینار مزبور است، نقطه نظر های دقیق فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را بیان كرده است.»

دكتر بروجردی در كنار دكتر دینانی


 آنگاه كه نامه مرحوم بروجردی را پس از سالها، بار دیگر مرور می كردم، ناخواسته خاطره دیگری را به یاد آوردم كه چند سال پیش و در همین فرانسه و پاریس در حاشیه اجلاسی فرهنگی، هنگامی كه از موزه لوور دیدن می كردم، اتفاق افتاد. از قضا آن هفته را به نام ایران و با نمایشگاهی ویژه دوران صفویه نامگذاری كرده بودند و نشریات و بروشورهایی به تمام زبانهای عمده دنیا و از جمله زبان عربی در معرفی فرهنگ و هنر ایرانی منتشر شده بود. اما دریغ و صد افسوس كه حتی یك نیم خطّ چیزی به زبان فارسی یافت نمی شد. بگذریم كه در همان مطالب منتشره هیچ اشاره ای به سهم ایرانیان در فكر و فلسفه نشده بود. و تمام اینها در غیبت نهادها و موسسات فرهنگی ایران رخ می دهد كه البته تعداد آنها در خارج كشور و خصوصاً در پایتخت فرهنگی اروپا – پاریس – كم نیست!

خلاصه هنگامی كه به اعتراض پرسیدم چرا در این نمایشگاه و در كنار زبانهای مختلف از بروشورها و نشریات فارسی زبان خبری نیست، با این پاسخ مواجه شدم كه همه این زبانها و بروشورها ونشریات متنوع را نمایندگیهای فرهنگی این كشورها تهیه و در اختیار ما گذاشته اند و «ما تنها عرضه كننده این آثاریم و تقصیری نداریم» و عین همین جمله را سال گذشته به هنگام خرید كتاب از مدیر كتابفروشی بزرگ هاینریش هاینه در خیابان دانشگاه هامبورگ شنیدم. وقتی كه پوستر رنگی و مصوّر بزرگ فلاسفه جهان را دیدم كه در میان مهم ترین فلاسفه جهان عنوانی با نام «فلاسفه عرب» آمده بود و عكس و نام فیلسوفانی مانند ابن سینا و فارابی را در ذیل آن عنوان جای داده بودند! مدیر كتابفروشی در مقابل توضیح و پرسش من كه بیشتر به خالی كردن درد دلم می مانست تا اعتراض! گفت: «ما بی تقصیریم و تنها عرضه كننده این محصولات و انتشارات هستیم» و چه جمله آشنایی بود!

نمی دانم چه حالی می شوید وقتی چنین مواردی را می بینید و می خوانید و نمی دانم چه احساسی  خواهید داشت وقتی كه در بزرگترین فرودگاههای اروپا كه اتفاقاً تعداد مهاجرین و مسافرین ایرانی آنجا رقم بسیار بالایی است، وارد می شوید و می بینید كه به 20 زبان دنیا «خوش آمدید» را نوشته اند ولی زبان فارسی در این 20 زبان هیچ جایی ندارد! شاید هم امثال من زیاده حسّاسیم و مسوولین محترم سیاسی – فرهنگی، این موارد را قابل لابی و رایزنی نمی بینند و چندان اهمیتی برایش قائل نیستند. اما به هر روی وقتی واكنش محكم، منطقی و مؤدبّانه ای همچون نامه مرحوم دكتر بروجردی را می خوانیم نمی توانیم ابتهاج قلبی خود  از این احساس مسؤولیت عالمانه و انجام وظیفه مجدّانه  كه در پاسداشت حرمت وهویّت فرهنگی ایرانیان است راپنهان كنیم. با هم این نامه را می خوانیم:

 

 
 


منبع این مقاله : پایگاه اطلاع رسانی دكتر سيد محمد ناصر تقوي
www.dr-taghavi.org

آدرس این مطلب :
www.dr-taghavi.org/modules.php?name=News&file=article&sid=59