چاپ کتاب " جمال خرد پویا در منظر قرآن کریم

 کتاب جمال خرد پویا در منظر قرآن کریم  با نوشته ها و همکاری اساتیدی از دانشگاه الازهر مصر ؛ دانشگاه استامبول  و آنکارای ترکیه، دانشگاه کالسروهه آلمان و با مقدمۀ دکتر سید محمد ناصر تقوی در ماه مارس سال جاری / 2010 ( فروردین 1389) در آخن به چاپ رسید.

 


از جمله مقالات این کتاب می توان به مقاله پروفسور هیوبرتوس مینارک با عنوان "فراموشی حیوانات در مسیحیت" و نیز مقاله حسن الکندی تحت عنوان "زنبور ؛ مخلوق حکمت زیبا " و نیز مقالۀ دکتر کلاوس کلیر با عنوان "در دنیا آنگونه باش که گویی غریب هستی" اشاره کرد.

در مقدمۀ نسبتا" طولانی دکتر تقوی بر این کتاب ،با ذکر اینکه در قرآن کریم در بیش از پنجاه آیه به جمال ، زیبایی و زینت اشاره شده است ؛ به مفهوم گسترده زیبایی در فرهنگ اسلامی پرداخته شده است . در این مقدمه آمده است: "معنای زیبایی آفرینش و زیبایی مخلوقات در فرهنگ اسلامی عمیق تر و وسیع تر از مفهوم ساده زیبایی است بلکه ناظر به تناسب است. زیبایی آفرینش و مخلوقات بدین معناست که تمام مخلوقات با اجزایی متناسب و متعادل خلق شده اند ، آنهم در غایت تناسب و نهایت کمال برای خود آن موجود."

وی در ادامه با تاکید بر این که این زیبایی ، تناسب و اعتدال در جهان ، انعکاسی از زیبایی آن زیبای مطلق (خداوند) است اضافه میکند که به همین دلیل " عرفای اسلامی در تفسیری عارفانه همۀ این جهان و مخلوقات و موجودات آنرا "وجود مرآتی" حضرت حق می دانند که تصویری از آن ذات زیبا را به نمایش گذاشته اند و آن زیبای مطلق، تجلیاتش همیشه زیبا خواهد بود."

 

در ادامه این مقدمه به نمونه هایی کوتاه از نگاه زیبا شناسانۀ قرآن در آیات و نیز در لابلای روایات و میراث فلسفی اسلامی دارد. این مقدمه با اشعاری از " گوته" در دیوان غربی شرقی اش در مورد قرآن شروع می شود و با اشعاری از "روکرت" پایان می پذیرد.

لازم به ذکر است که بخشی از این کتاب به صورت مصوّربوده و در آن عکسهایی مرتبط با آیات قرآن و روایات اسلامی با متن عربی و ترجمه آلمانی آنها آورده شده است که نویسندگان این کتاب – خانم کارولا باومن و نینا اولریش – یاد آور شده اند که در این بخش ها  از مطالب کتاب حقوق حیوانات در اسلام (نوشته دکتر تقوی / 2007) استفاده کرده اند .

 امتياز يكشنبه، 29 فروردين ماه ، 1389

نام: [ کاربر جدید ]

موضوع:
 
نظر:[ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .


لینکهای مرتبط

  · مطالب بیشتر در مورد
· سایر مطالب نوشته شده توسط siavash82ir


پربازدیدترین مطلب در زمینه :
آشنايي با اسلام در يك كليساي قديمي

 

امتیاز دهی به مطلب

 
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

 

انتخاب ها

 
 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 
طراحی سایت، بهینه سازی سایت